warynski-historia

Historia firmy

Grupa kapitałowa z bogatą tradycją sięgającą 1833 roku.

Grupa Waryński, nowoczesna i dynamiczna grupa kapitałowa z branży nieruchomości, powstała na solidnych, niemal dwustuletnich fundamentach, które są naszą siłą oraz inspiracją. Poznaj tę niezwykłą historię!

    1833

    To były dawne czasy, gdy warszawska dzielnica Wola rozpoczynała swą przemysłową karierę. W roku 1833 rzemieślnik Sebastian Bańkowski wybudował przy ulicy Kolejowej warsztat kotlarski.

    1882

    W tym roku warsztat odkupiła firma „Borman i Szwede”, która rozbudowała zakład i rozpoczęła produkcję maszyn rolniczych (nagroda na wystawie światowej w Paryżu), kotłów ogrzewczych, lokomobil i akcesoriów.

    1920 – 1935

    W 1920 roku zakład zatrudniający 300 pracowników odkupiła „Warszawska Spółka Akcyjna Budowy Parowozów”. Od tego czasu rozpoczął się okres dynamicznego rozwoju zakładów, które już wkrótce zatrudniały ok. 1800 pracowników, wykonujących m.in. remonty parowozów. W 1933 roku robotnicy odkupili fabrykę budowy parowozów od dotychczasowych właścicieli, a w 1935 roku nastąpiło przejęcie zakładów przez Spółkę Akcyjną Wielkich Pieców i Zakładów Ostrowieckich. Produkowano głównie dla potrzeb Polskich Kolei Państwowych, rozpoczął się eksport parowozów wąskotorowych oraz kotłów do parowozów do ZSSR i Turcji.

    1939

    W okresie okupacji rozwój zakładów został całkowicie zahamowany. W czasie Powstania Warszawskiego zakłady zostały zburzone w 90%, dzieląc los Warszawy i jej mieszkańców.

    1945

    Ich odbudowę rozpoczęto już w styczniu 1945 roku, a zaledwie pół roku później uruchomiono produkcję.

    1949

    W 1949 roku zakłady przyjęły nazwę „Warszawskie Zakłady Budowy Urządzeń Przemysłowych”. Produkowano w nich wówczas żurawie wieżowe, kotły ogrzewcze i przenośniki taśmowe.

    1952 – 1980

    W 1952 roku nazwę przedsiębiorstwa zmieniono na „Warszawskie Zakłady Budowy Urządzeń Przemysłowych im. Ludwika Waryńskiego”, a rok później rozpoczęto produkcję koparek w oparciu o pochodzącą z ZSRR dokumentację. W drugiej połowie lat sześćdziesiątych zarówno produkcja jak i eksport koparek wykazywały nieustanny wzrost. W okresie Polski Ludowej, poprzez produkcję maszyn i urządzeń niezbędnych dla prac ziemnych i budowlanych, Waryński uczestniczył w odbudowie stolicy i całego kraju.

    1991

    W 1991 roku nastąpiło przekształcenie Zakładów Koparek i Hydrauliki Bumar-Waryński w spółkę akcyjną pod firmą Bumar-Waryński S.A.

    2001

    W 2001 roku, ze względu na brak konkurencyjnej rynkowo oferty, produkcja maszyn budowlanych pod marką Waryński została zakończona.

    2011

    31 stycznia 2011 r. zmieniono nazwę firmy na Waryński S.A. Grupa Holdingowa.

    2012

    W pierwszej połowie 2012 roku, po kilku latach przekształceń, ostatecznie zamknięta została działalność produkcyjna, a aktywność spółki została skoncentrowana na działalności deweloperskiej i zarządzaniu nieruchomościami.

    2013

    Rozpoczął się proces przygotowania pierwszych projektów mieszkaniowych Miasto Wola i Stacja Kazimierz oraz inwestycji biurowej EQlibrium realizowanych przez Grupę Waryński na warszawskiej Woli.

    2015

    Oddany został do użytkowania pierwszy budynek w inwestycji mieszkaniowej Miasto Wola – bud. A

    2016

    Oddany został do użytkowania pierwszy budynek w inwestycji mieszkaniowej Stacja Kazimierz – bud. 1 oraz kolejny budynek w inwestycji Miasto Wola – bud. B.

    31 grudnia – zakończona została budowa biurowca EQlibrium, budynek został oddany do użytkowania i zakończył się proces komercjalizacji.

    2017

    Oddane zostały do użytkowania kolejne inwestycje mieszkaniowe Stacja Kazimierz – bud. 2 oraz Miasta Wola – bud. C

    .

    2018

    Rozpoczęła się realizacja kolejnego projektu biurowego EQ2 w Warszawie oraz mieszkaniowego ATOL w Gdańsku.

    Oddane zostały do użytkowania kolejne inwestycje mieszkaniowe Stacji Kazimierz – bud. 3 i bud. 4ab oraz Miasta Wola – bud. D

    2019

    Oddane zostały do użytkowania kolejne inwestycje mieszkaniowe Miasta Wola – bud. G, bud. H, bud. I i bud. F

    2020

    Zakończyła się budowa inwestycji mieszkaniowej ATOL. Budynek został oddany do użytkowania.

    2021

    Zakończyła się budowa biurowca EQ2 na warszawskiej Woli. Budynek został oddany do użytkowania.

    2022

    Zakończyła się inwestycja mieszkaniowa Miasto Wola – bud. E oraz inwestycja mieszkaniowa Stacja Kazimierz – bud. 5ab. Budynki zostały oddane do użytkowania.

    2023

    Zakończył się proces komercjalizacji biurowca EQ2. Wszystkie powierzchnie zostały wynajęte.

    2024

    Rozpoczął się proces przygotowania projektu mieszkaniowego Stacja Ligocka w Katowicach.

    warynski-historia-1-1
    warynski-historia-1-2
    warynski-historia-1-3
    warynski-historia-1-4
    warynski-historia-1-5
    warynski-historia-1-6
    warynski-historia-2-4
    warynski-historia-2-2
    warynski-historia-2-1
    warynski-historia-1-2
    warynski-historia-2-3
    warynski-historia-2-4
    warynski-historia-1-3
    warynski-historia-2-1
    warynski-historia-2-2
    warynski-historia-2-3
    warynski-historia-2-4
    warynski-historia-2-5
    warynski-historia-1-2
    warynski-historia-2-2
    warynski-historia-2-5
    warynski-historia-1-6
    warynski-historia-2-4
    ludwik-warynski

    Nasz patron

    Ludwik Waryński

    W 1952 roku przedsiębiorstwo, z którego później wyrosła nasza grupa kapitałowa, zyskało patrona – Ludwika Waryńskiego, a także ważną misję – odbudowę Warszawy i całego kraju po wojnie. 

    Waryński był znanym działaczem społecznym i politycznym – przyczynił się do powstania w Polsce ruchu robotniczego. Angażował się w pomoc robotnikom w zaborze rosyjskim i austriackim, co przypłacił licznymi represjami, aresztowaniem przez policję carską oraz zesłaniem na 16 lat katorgi, której nie przeżył. Zmarł w wieku zaledwie 33 lat.

    Mimo że postać Waryńskiego niesłusznie zawłaszczyły władze PRL, wciąż pozostaje on w polskiej pamięci bohaterem, którego wspominają nazwy licznych ulic i szkół. Jesteśmy dumni z naszego patrona, a jego historia wciąż nas inspiruje.