Pies to niewątpliwie wyjątkowy przyjaciel, który wnosi do ludzkiego życia mnóstwo radości. Jednak, aby rzeczywiście tak było, jako właściciele musimy zapewnić mu właściwe warunki do życia. Jeden z nich to oczywiście odpowiednia przestrzeń. O ile mieszkając w domu z ogrodem, raczej nie mamy się o co martwić, o tyle w przypadku mieszkań w bloku sprawa nieco się komplikuje. Niewątpliwie warto przyjrzeć się tej kwestii bliżej, dlatego w niniejszym wpisie wyjaśniamy, czy pies w mieszkaniu to dobry pomysł.
Pies w mieszkaniu a wychowanie
Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, czym dla naszego pupila jest dom. Tak naprawdę zwierzę ma w nim przede wszystkim odpoczywać. To nie plac zabaw czy wybieg, a miejsce wypoczynku oraz zaspokojenia głodu. Do żadnej z tych czynności nie potrzeba dużej przestrzeni. Już od pierwszych chwil uczmy więc psa, że sypialnia czy salon nie służą do wielogodzinnej zabawy. Na nią przychodzi czas na świeżym powietrzu w lesie, parku itd.
Wypracowanie takiego podziału zależy wyłącznie od podejścia opiekuna do wychowania czworonoga. Idąc tym tropem, jeśli zapewnimy podopiecznemu regularne, dopasowane do jego potrzeb spacery, to nawet duży pies w bloku poczuje się szczęśliwy – a my wraz z nim. Jak widać, odpowiedź na pytanie „czy pies męczy się w bloku” jest negatywna – oczywiście, gdy mówimy tu o odpowiedzialnym właścicielu, który zadba o wystarczającą dawkę ruchu zwierzęcia każdego dnia.
Pies na małej powierzchni – za i przeciw
Wiele osób zastanawia się, czy pies w mieszkaniu o niewielkim metrażu może wygodnie funkcjonować. Otóż z jego perspektywy wielkość naszego lokum nie ma większego znaczenia. Pupil potrzebuje przede wszystkim miejsca na legowisko i miski, ponieważ pozostałe potrzeby życiowe zaspokaja w czasie spacerów.
Sprawa ma się nieco inaczej z ludzkiej perspektywy. Zwłaszcza kiedy mowa o dużych rasach. Gdy dysponujemy bardzo małym lokum, gdzie każdy kąt ma swoje przeznaczenie, wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni na psie posłanie oraz akcesoria bywa niemożliwe. Co więcej, codzienne życie z dużym psem okaże się zdecydowanie niekomfortowe. Duży zwierzak leżący na środku przejścia może poważnie przeszkadzać. W niewielkim mieszkaniu większe trudności sprawia także utrzymanie porządku. Właśnie dlatego mały lub przynajmniej średni pies na małej powierzchni to rozsądniejszy pomysł.
Pies na małej powierzchni w mieście
Trzeba pamiętać, że pies w bloku nie może przeszkadzać innym lokatorom. Musimy więc nauczyć go spokojnego zostawania w domu oraz zasad posłuszeństwa. Uwzględnijmy też lokalizację, w której mieszkamy. Dobrze, aby w pobliżu znajdował się teren, na którym nasz podopieczny swobodnie się wybiega i pobawi w bezpiecznym otoczeniu. W innym wypadku zastanówmy się, czy uda nam się dojeżdżać np. samochodem w takie miejsce.
Pies w bloku lub w kamienicy a piętro
W przypadku budynków bez windy, piętro ma spore znaczenie. Wszystko dlatego, że młode psy chętnie pokonują stopnie, lecz z wiekiem staje się to dla nich coraz trudniejsze. Szczeniaki także nie powinny samodzielnie chodzić po schodach. Przy czym niektóre rasy mają szczególne skłonności do problemów ze stawami (np. owczarki niemieckie). Z takiego punktu widzenia pierwsze piętro lub parter to najbezpieczniejsza opcja.
Mamy nadzieję, że rozwialiśmy wątpliwości dotyczące tego, czy pies męczy się w bloku lub w mieszkaniu. W ramach podsumowania pozostaje nam podkreślić, że za samopoczucie i komfort zwierzaka odpowiada jego właściciel. Sam metraż domostwa to sprawa drugorzędna.
Wg. stanu prawnego na dzień 20.09.2022 roku. Zamieszczone informacje nie stanowią opinii prawnej.